16 lutego 2019. imieniny: Danuta, Juliana, Daniel
Czcionka:   A+ A-
kontrast
  
  
Aktualności
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE POŚWIĘTNE

Uroczyste obchody 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczęły się w Gminie Poświętne w dniu 11 listopada 2017 r. o godz. 09.00 w miejscowym kościele parafialnym uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. proboszcza Roberta  Kalisiaka. Homilię pełną historycznych odniesień wygłosił ks. Dziekan Dariusz Skwarski z Tłuszcza. Inicjatorem obchodów Narodowego Święta Niepodległości był Wójt Gminy Poświętne Pan Jan Cymerman.

Wzorem lat ubiegłych po mszy św. nastąpił przemarsz uczestników wydarzenia pod urząd gminy w Poświętnem, gdzie odbyły się główne państwowe obchody. W uroczystościach uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy, przedstawiciele organizacji samorządowych,  radni i sołtysi gminy, poczty sztandarowe ze szkół, przedstawiciele Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP w Gminie Poświętne, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, którymi dowodził Komendant Zarządu Oddziału Gminnego OSP w Poświętnem, a także przedstawiciele policji i pracownicy samorządowi gminy.

Uroczystość była prowadzona przez Panią Sekretarz Gminy. Rozpoczęła się od złożenia meldunku Wójtowi Gminy Poświętne przez Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP Gminy Poświętne. Następnie odegrano Hymn Państwowy, podczas którego poczet flagowy Ochotniczych Straży Pożarnych dokonał wciągnięcia flagi państwowej na maszt.

W wygłoszonym przemówieniu Wójt Gminy Poświętne przypomniał ważne wydarzenia z przed 99 lat mające wpływ na odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku, a w tym  złożenie polskiej noty do Wolnych Narodów Świata o powstaniu Państwa Polskiego, a także rolę i znaczenie osoby Naczelnika i twórcy Niepodległego Państwa Polskiego – Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. W dalszej części przemówienia Pan Wójt przytoczył pamiętnikarski cytat oddający euforię społeczeństwa polskiego z początku XX wieku w chwilach odzyskiwania niepodległości. Wójt Gminy nawiązał do obowiązku i powinności obywateli, który jest podstawą suwerenności niepodległego bytu państwowego, a następnie odniósł się do współczesnych zagrożeń w Europie i na świecie będących dziełem człowieka lub sił natury.   Pan Wójt podkreślił znaczenie działalności ochotniczych straży pożarnych, radnych i sołtysów  oraz  innych jednostek organizacyjnych Gminy dla potrzeb rozwoju społecznego Gminy i bezpieczeństwa powszechnego. Szczególnie znacząco wybrzmiały fragmenty przemówienia Wójta skierowane do ks. proboszcza parafii w Poświętnem podkreślające zasługi parafii dla idei pracy i kultury,  czyli do obszarów działalności człowieka poprzez które kształtuje się lokalny patriotyzm i idee państwowości oraz rolę osoby we współczesnym społeczeństwie. Na zakończenie, Pan Wójt złożył podziękowanie dla przedstawicieli lokalnych społeczności i kierowników jednostek organizacyjnych za skuteczną  współpracę  ich  struktur  w umacnianiu idei  samorządowych, a w tym  pozyskiwanie środków materiałowych i finansowanie inwestycji realizowanych w gminie, w zakresie rozbudowy i  modernizacji infrastruktury służącej potrzebom lokalnej społeczności.           

  Uroczystości zakończyły się   złożeniem wieńców i wiązanek pod krzyżem poświęconym ,,Pamięci tym którzy oddali życie za Niepodległość Polski’’ oraz wydaniem poczęstunku w postaci tradycyjnej grochówki.

 P.S.
« powrót
  
Urząd Gminy tel. +48 25 752-03-80
+48 25 752-03-90
sekretariat@ugposwietne.pl
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Poświętne

<<   Luty   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

MAPA SERWISU
STATYSTYKA

URZĄD Gminy Poświętne

ul. Krótka 1, 05-326 Poświętne
tel: (tel. +48 25 752-03-80, +48 25 752-03-90
sekretariat@ugposwietne.pl

GODZINY URZĘDOWANIA

poniedziałek, środa, czwartek, piątek    7:30 - 15:00
wtorek       7:30 - 17:30